O Jelením loji

 • Jak to všechno začalo?

  Jak to celé začalo?

  12. března 1962

  Princ si prosekává cestu hustými trnitými keři. Blíží se k zámku. Dřív to byla impozantní stavba, ale dnes se před ním tyčí omšelé věže porostlé šípkovými keři. A kolem jen ticho, pusto a prázdno. S jistotou zamíří k nejvyšší věži. Co schod, to houževnatá trnitá větev. Než dojde nahoru, uběhne snad celá věčnost. Pak potichu otevře malé dveře. V nenadálém šeru spatří obrys krásné dívky. Princ se k ní pomalu blíží...
  Čtěte více...

 • Nejlepší ze všech?

  Nejlepší ze všech

  10. října 1964

  Tři, dva, jedna, teď! Vyběhla, jako když střelí. Rozběh na přeskok musí být prudký a výbušný. A znovu. A znovu. Vždy přesně sedmdesát sedm stop. Pak se celá udýchaná přesunula k bradlům. Dala si na nich záležet. Musela. Dvojný obrat chce plné soustředění, orientaci v prostoru a rozhodnost. Pět hodin uběhlo jako voda. Pak rychlá sprcha a cesta do školy. To večerní gymnázium mi byl čert dlužný, nadávala si v duchu pod proudy vlažné vody a do její mysli se jako tolikrát vetřel známý hlas: „Jsi zbytečně ctižádostivá. Čeho myslíš, že dosáhneš?“
  Čtěte více...

 • Jak to všechno začalo?

  Políbení pro Oskara Hrmu

  10. dubna 1967

  Ruku v ruce vyšli z kina. Ten film viděla už několikrát, ale stejně jí z toho příběhu běhal mráz po zádech. Válka, láska, smrt. Podívala se na svůj doprovod. „Nevinní mladíčci to mají vždycky těžké,“ pousmála se pro sebe. „Čemu se směješ?“ chtěl vědět. „Ale, že by ti to s tím razítkem taky slušelo,“ špitla pobaveně. I přes houstnoucí tmu viděla jeho ruměnec. Posadili se na lavičku. Do večerky zbývalo ještě dost času. Seděli tiše. A ticho nebylo vůbec nepříjemné. „Víš, že ten film dostal loni Oscara?“ přerušil najednou její rozjímání.
  Čtěte více...

 • Jak to všechno začalo?

  Jelení lůj a Pražské jaro

  23. sprna 1968

  Venku byla taková zima, že každý nádech štípal až k slzám. Přesto zhluboka nabral vzduch do plic a zavřel oči. Potřeboval si srovnat myšlenky, které mu v hlavě poletovaly sem a tam. Pak nervózně zašátral v kapse. Našel zápalky, cigarety, pár drobných a nakonec mu v ruce zůstal malá tubička. Otevřel ji a dopřál svým mrazem zbídačeným rtům chvilku úlevy. Vrátil se do sálu. Soudruzi už na něj čekali. Opřel se o řečnický pult, podíval se jim do očí a zahájil svůj projev.
  Čtěte více...

 • Jak to všechno začalo?

  Jelení lůj a pražské metro

  9. května 1974

  Tak dobře, já vám to všechno povyprávím. Musíte na mě ale pomalu. Už nejsem nejmladší a někdy se mi to pěkně plete. Nedivte se. Těch let, lidí, osudů... V květnu 1974 se všichni radovali. Jak by ne, když na otevření první trasy metra čekali o čtyři roky víc, než bylo v plánu. Na mé stanici, jmenovala se tenkrát Sokolovská, se sešli pánové a dámy, co něco znamenali. Taky novináři. Byla jsem snad nejfotografovanější lavička v zemi...
  Čtěte více...

 • Jak to všechno začalo?

  První ve vesmíru

  2. března 1978

  Přepsaný (nikdy neodvysílaný) záznam vzácného rozhlasového rozhovoru pořadu „KOSMONAUTEM V KAŽDÉM VĚKU“.
  Redaktor: …V těchto dnech si připomínáme vaši slavnou cestu, během které jste se jako první člověk mimo Američanů a Sovětů podíval do vesmíru. Jak na ni vzpomínáte?
  Kosmonaut: Byl to zážitek na celý život. Ještě teď se mi klepou kolena, když si vzpomenu na jména Sojuz 28 a Saljut 6.
  Redaktor: Jak jste tenkrát prožíval start a pobyt?
  Čtěte více...

 • Jelení lůj a Sametová revoluce

  Jelení lůj a Sametová revoluce

  17. listopadu 1989

  Proč sametová? Tu otázku poslouchám 15 let. Jo jasně, revoluce bez násilí, bez krve, bez boje. Takový vysvětlení, se ve škole učí každý malý děcko. Sametová... Proběhla hladce, to je fakt. Jenže co když to s tím jejím jménem bylo docela jinak?
  Čtěte více...

 • Jelení lůj a kupónová privatizace

  Jelení lůj a kupónová privatizace

  1. březen 1994

  Ke komu se nakonec z výrobní linky dostanu, nemám šanci ovlivnit. Občas se ale v průběhu života potkám s kolegou, a to si pak dlouho vykládáme o tom, kde všude jsme byly, koho jsme tam potkaly, kam máme namířeno. Některé historky jsou veselé, jiné smutné a další... inu, posuďte sami.
  Čtěte více...

 • ŠKODA, McDonald, Internet a Jelení lůj

  ŠKODA, McDonald, Internet a Jelení lůj

  rok 1992

  Zapátrali jsme v archivech, prošli dobové materiály, oprášili staré noviny a našli, co hýbalo novinovými tituly před jedenadvaceti lety. Vzpomínáte na tu dobu? Napište nám o tom na našem Facebooku - http://www.facebook.com/jelenilujoriginal.
  Čtěte více...

 • ŠKODA, McDonald, Internet a Jelení lůj

  Jelení lůj a rozdělení Československa

  rok 1993

  „Táto pojď, už to začíná,“ volala netrpělivě manželka z obývacího pokoje, kde už byla spokojeně usazená s oběma dětmi. „Jo, jen si rozdělám pivo,“ houkl z kuchyně a otevřel ledničku. Hlavou mu běžela jedna myšlenka za druhou: „Začíná, začíná... Ale co k čertu začíná? Nový prezident? Letos se toho děje nějak moc novýho. A to je teprve začátek února.“ S povzdechem ledničku zavřel a došel si k lince pro otvírák.
  Čtěte více...

 • Hokejový národ

  Hokejový národ

  rok 1998

  „Kdy přijde táta?“ zvedl Jirka oči od sešitu. Odložila jsem žehličku a rozhodla se ho trochu popíchnout: „Před deseti minutami jsem ti na stejnou otázku odpověděla, že za hodinu. Schválně, dokážeš to spočítat?“ „Mami...“ podíval se na mě prosebně: „Mohl bych mu jít naproti?“ Zaváhala jsme a podívala se z okna. Venku bude světlo nejmíň hodinu: „Dobře, ale nezapomeň se teple obléct.“
  Čtěte více...

 • Gentleman v zeleném

  Gentleman v zeleném

  rok 2008

  Vystoupila jsem z letadla celá pomačkaná, se žaludkem na vodě a hučením v uších. Jak já tyhle dlouhé lety nenávidím! Chtěla jsem se zhluboka nadechnout, jenže právě v tom okamžiku dokonal poryv větru zkázu zbytků mého účesu a do tváře mi vmetl snad hrst jemného písku. Sakra! Že já nezůstala v redakci. Včera tady v Lógaru ukončil po pěti letech svou činnost český Provinční rekonstrukční tým a můj šéf, šílený fanoušek do všeho, co jenom trochu smrdí armádou, mě sem poslal natočit poslední rozhovor a nafotit pár dojatých vojáků. Bastard dětinskej. A přitom musel jasně vědět, že se sólokaprem odsud určitě nepřiletím.
  Čtěte více...

 • ŠKODA, McDonald, Internet a Jelení lůj

  TISKOVÁ ZPRÁVA – Jelení lůj slaví šedesátku

  1. března 2012

  1. 3. 2012 - Nové Město nad Metují: Jelení lůj slaví 60 let. Výrobce – nadnárodní megakoncern REGINA – při této příležitosti představuje zbrusu novou edici oblíbeného neceséru pro ženy Dámou v každé situaci.
  Čtěte více...

 • ...a co budoucnost?

  ...a co budoucnost?

  rok 2013

  Tři čtvrtě roku jsme vám přinášeli příběhy, co vám, aspoň podle reakcí na Facebooku a mailů, dělaly radost. Báli jste se při nich, smáli se a možná taky vzpomínali na své mládí a první polibky. Tři čtvrtě roku jsme zásobovali vás, naše milé fanoušky, padesátiletou historií. Překládali jsme vám dějiny a ukazovali jsme je očima malé modrobílé tubičky, kterou vnímáme jako kousek národního pokladu. Bavilo nás to. Nesmírně.
  Čtěte více...