ŠKODA, McDonald, Internet a Jelení lůj

Zapátrali jsme v archivech, prošli dobové materiály, oprášili staré noviny a našli, co hýbalo novinovými tituly před jedenadvaceti lety. Vzpomínáte na tu dobu? Napište nám o tom na našem Facebooku - http://www.facebook.com/jelenilujoriginal.

Do Škodovky vstoupil německý koncern Volkswagen, srpen 1992

Známý model Favorit mění majitele! Do automobilových závodů v Mladé Boleslavi totiž vstoupil významný partner, německý koncern Volkswagen. Škoda v roce 1987 představila veřejnosti nový a moderní model Favorit, který stále kraluje českým silnicím. Stalo se tak na brněnském veletrhu v září a po dlouhých desetiletích šlo o zcela nově vyvinutý typ automobilu.

V prodeji jsou nyní dva modely – základní stupeň L (de Luxe) a vyšší LS (de Luxe Super). Rozdíl spočívá nejen v ceně, ale vyšší výbava obsahuje především otáčkoměr místo hodin, mlhovky, stěrač a ostřikovač zadního skla, sklopná a dělená zadní opěradla, čalouněný zavazadelník a kvalitnější automaticky tvarovaná přední sedadla! Příchod nového partnera by měl znamenat další modernizaci celého konceptu tohoto auta.

Nejslavnější hamburgery už i v Praze, březen 1992

Včera, tedy 20. 3. 1992, byla ve Vodičkově ulici v Praze otevřena první restaurace tzv. rychlého občerstvení McDonald´s! První zařízení s tímto jménem vůbec otevřeli bratři Dick a Mack McDonaldové v roce 1940 v San Bernardinu v Kalifornii. Ray Kroc, podnikatel českého původu, odkoupil tento systém restaurací od bratrů v roce 1961 a postupně rozšiřoval její pobočky i do jiných zemí. Po včerejšku už i Češi a Češky mohou ochutnat slavný hamburger Bic Mac a k němu hranolky a nezbytnou kolu.

Internet do každé domácnosti, únor 1992

Dnešní datum 13. 2. 1992 vstoupí do historie! První počítač v České republice se totiž připojil k internetu! Stalo se to na půdě Českého vědeckého učení technického v Praze, kde se počítač připojil díky modemu přes univerzitu v sousedním Německu. O internetu a jeho možnostech se v českých odborných kruzích hovoří již od roku 1990 a dokonce vznikl i první český uzel sítě EARN (European Academic and Research Network). Jedná se o odnož BITNETu, který v roce 1990 začal spolupracovat s ČVUT. Neoficiální datum připojení pak spadá do listopadu loňského roku. Možnost připojit se do sítě však mělo jen několik jedinců převážně z akademických kruhů. Dnešek znamená průlom v tom, že internet již nebude výsadou několika, ale stane se přístupným pro širokou veřejnost. Odborníci předpokládají, že možnosti internetu brzy přivedou mnoho zájemců a postupně se bude zvyšovat komerční poptávka po této novince.

Jelení lůj rozšiřuje sortiment, květen 1992

Také už bez pověstného špalíčku v kabelce neuděláte ani krok? Máte dojem, že bez jeho účinků by rty nebyly tak hebké a svůdné? Ano, Jelení lůj se stal pojmem a ani po revoluci neztrácí svoji pozici na kosmetické trhu. Zahraniční konkurenci poráží nejen cenou, ale i důrazem na kvalitu a historii. Navíc na pultech už není jen nesmrtelný Klasik. Svoje okolí můžete nyní okouzlit jahodovým úsměvem. Jelení lůj jahoda ochraňuje a regeneruje vaše rty. Jděte s dobou a mějte v kabelce také jeden jahodový kousek! národní archiv 1992

Pozn: Jednotlivé příběhy jsou smyšlené a nic z toho se takto nikdy nestalo.