Jak to celé začalo?

Princ si prosekává cestu hustými trnitými keři. Blíží se k zámku. Dřív to byla impozantní stavba, ale dnes se před ním tyčí omšelé věže porostlé šípkovými keři. A kolem jen ticho, pusto a prázdno. S jistotou zamíří k nejvyšší věži. Co schod, to houževnatá trnitá větev. Než dojde nahoru, uběhne snad celá věčnost. Pak potichu otevře malé dveře. V nenadálém šeru spatří obrys krásné dívky. Princ se k ní pomalu blíží. Ví přesně, co bude následovat a tají se mu z toho dech. Po chvilce váhání se skloní k jejím hebkým rtům. Chystá se k nejdůležitějšímu polibku v životě. A krasavice najednou otevře oči. Sama od sebe. „To mě chceš políbit těmito rty?“ Zavrtí pohoršeně hlavou. Pak se otočí na bok a znovu usne. Bůh ví, možná znovu na sto let. Celý zpocený se posadí na posteli. „To byl zase sen,“ pomyslí si a napije se vody ze sklenice na nočním stolku. Při čištění zubů se na sebe kriticky dívá do zrcadla. Pod rozcuchanými vlasy na něj odrazem zírají dva veliké kruhy pod očima. Posledních pár dnů moc nespal. Jako nový člen podniku byl vybrán, aby zkusil vymyslet výrobek, kterým rozšíří tradiční sortiment. A prezentovat ho má dnes. Nebude. Nic ho nenapadlo.

Velká místnost se pomalu plní lidmi. Je zde téměř nedýchatelno. Očima nervózně bloudí po vytapetovaných stěnách a zrak se mu zastaví na závodním kalendáři. Pod obrázkem krému na ruce je ozdobným písmem napsán rok 1962. „Letos mi bude třicet a jsem dočista neschopný,“ honí se mu hlavou. Pak se mu myšlenky zatoulají k rannímu probuzení: „A ještě máš pitomé sny.“ Najednou ale zpozorní, narovná se a zhluboka se nadechne.

„Milé kolegyně, drazí kolegové, jsem rád, že tu můžu před vámi takto stát.“ Dívá se na všechny tváře před sebou a není ani trochu nervózní. „Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, co nového můžeme představit našim zákazníkům. Nabízíme celou řadu úspěšných krémů, díky kterým je pokožka hebká a obličej svěží. Spolupracujeme se špičkovými odborníky z renomovaných pracovišť, a přesto na jednu část těla zapomínáme. Nevěříte? Tak vyšpulte rty. Bolí vás? Jsou suché? Vyviňme i pro ně speciální přípravek. Odměnou nám budou zářivé úsměvy.“ A třeba i zachráněné princezny, běželo mu hlavou, když odcházel od řečnického stolku.

Historie Jeleního loje se začala psát hned potom, co utichl potlesk.

Pozn: Jednotlivé příběhy jsou smyšlené a nic z toho se takto nikdy nestalo.